artykuły

Ciało obce w uchu - pierwsza pomoc, jak je usunąć?

Ciało obce w uchu, czyli dowolny przedmiot lub owad, który przedostał się do przewodu słuchowego, niesie ryzyko uszkodzenia słuchu. To najmłodsi są ekspertami w wypełnianiu uszu rozmaitymi elementami, a opiekunowie często nie są nawet świadomi, że w uchu dziecka pozostaje ciało obce, np. groch, element zabawki czy mała bateria. Również dorosłym zdarza się, że w uchu utknęła np. wata. Co zrobić w takiej sytuacji, jak rozpoznać objawy zalegania ciała obcego w uchu i na czym polega pierwsza pomoc? Sprawdź, jak wyciągnąć ciało obce z ucha!

 

  1. Jakie ciało obce zmieści się w uchu?
  2. Objawy ciała obcego w uchu i powikłania zdrowotne?
  3. Przedmiot w uchu. Kiedy można samodzielnie usunąć ciało obce z uchaKiedy można samodzielnie usunąć ciało obce z ucha?
  4. Ciało obce w uchu – pierwsza pomoc
  5. Owad w uchu – jak go usunąć? Kiedy udać się do lekarza?

 

Jakie ciało obce zmieści się w uchu?

Przewód słuchowy ma ok. 2,6-3 cm długości i 7 mm średnicy. Nietrudno więc sobie wyobrazić, że w uchu zmieści się całkiem spory przedmiot, a nawet kilka drobniejszych. Ciało obce w uchu to wbrew pozorom powszechna przypadłość, zwłaszcza w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Wyobraźnia najmłodszych często nie ma granic. Dzieci wkładają do kanału słuchowego rozmaite przedmioty, najczęściej:

  • koraliki,
  • kawałki jedzenie,
  • drobne elementy zabawek.

Niestety obecność ostrego ciała obcego w uchu małego dziecka może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym perforacji błony bębenkowej. Z tego względu otoczenie, w którym przebywają dzieci, powinno być skrupulatnie pozbawione drobnych przedmiotów. W praktyce wiadomo jednak, że wystarczy chwila nieuwagi, aby ciało obce znalazło się w uchu.

Dorosłym również niejednokrotnie do ucha przedostaje się drobny przedmiot z najbliższego otoczenia. Niekiedy przez przypadek, czasem w wyniku niewłaściwej higieny, w uchu może utknąć np. wata. Na niektóre zdarzenia mamy wpływ, na inne już nie. Do uszu może wpaść np. owad, a po wakacyjnym spacerze również kleszcz w uchu nie należy do rzadkości.

Objawy ciała obcego w uchu i powikłania zdrowotne?

Jeśli poczujemy moment, kiedy robak wpada do ucha, czy zaobserwujemy, jak dziecko umieszcza drobny przedmiot w przewodzie słuchowym, możemy odpowiednio szybko zareagować i przeprowadzić pierwszą pomoc. Problem pojawia się, gdy umknie nam ta krótka chwila lub ciało obce w uchu utkwiło głęboko i nie jest widoczne.

Jakie objawy wskazują na ciało obce w uchu? Wszystko zależy od wielkości i rodzaju materiału, z jakiego jest ono wykonane. Przedmioty drobne, ale twarde i o owalnym kształcie mogą pozostawać w uchu przez długi czas. Z kolei kawałki pożywienia i owady w uchu zwykle pęcznieją, a tym samym zwężają światło przewodu słuchowego. Są również siedliskiem dla drobnoustrojów, dlatego niosą ryzyko rozwoju infekcji uszu. Najgroźniejsze okazują się przedmioty o ostrych krawędziach, które mogą podrażnić i uszkodzić struktury ucha..

Ciało obce w uchu można podejrzewać, jeśli występują objawy, takie jak:

  • łaskotanie w uchu;
  • swędzenie i pieczenie;
  • uczucie obecności ciała obcego, rozpieranie, wypełnienie;
  • ból ucha;
  • nieprzyjemny zapach z ucha;
  • krwawienie z ucha;
  • bóle i zawroty głowy;
  • szumy uszne, piszczenie w uszach.

Przedmiot w uchu. Kiedy można samodzielnie usunąć ciało obce z ucha?

Jeśli widzimy ciało obce w uchu, możemy podjąć próbę jego usunięcia. Pierwsza pomoc powinna być udzielona możliwie najszybciej. Należy jednak pamiętać, że samodzielne usuwanie czegokolwiek z uszu można przeprowadzić tylko jeśli:

  • ciało obce wystaje z ucha i możemy je bez problemu chwycić, np. pęsetą;
  • przedmiot nie spowodował krwawienia, a jego usuwanie nie wiąże się z ryzykiem przecięcia skóry;
  • nie występują objawy, takie jak ból, krwawienie czy zawroty głowy.

W przeciwnym razie należy niezwłocznie poprosić o pomoc lekarza. Jeżeli nie masz pewności, co utknęło w uchu, nie próbuj samodzielnie usuwać ciała obcego. Drobne elementy zabawek, nawet jeśli wydają się owalne, mogą z niewidocznej strony okazać się ostre. Ucho środkowe jest bardzo delikatne i już niewielki nacisk może trwale uszkodzić słuch.

Ciało obce w uchu – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy obecności ciała obcego w uchu obejmuje czynności, takie jak:

  • pochylenie głowy w stronę ucha, w którym znajduje się ciało obce – być może drobny przedmiot wypadnie pod wpływem grawitacji;
  • jeśli przedmiot nie wypadnie, można ostrożnie podjąć próbę usunięcia go za pomocą pęsety;
  • nigdy nie usuwaj ciała obcego z ucha patyczkami higienicznymi! Grozi to wepchnięciem przedmiotu do głębszych części ucha i przebiciem delikatnej błony bębenkowej;
  • nigdy nie usuwaj okrągłego lub owalnego ciała obcego pęsetą, ponieważ jego nieumiejętne schwycenie może spowodować, że przedostanie się głębiej do ucha.

Owad w uchu – jak go usunąć? Kiedy udać się do lekarza?

Owady wpadają do ucha przypadkowo. Robak w uchu tuż po dostaniu się do przewodu słuchowego pozostaje żywy. Zwykle insekt wierci się, szukając drogi ucieczki, co wywołuje łaskotanie w uchu. Co więcej, żywy owad może użądlić lub ukąsić, jego obecność może dodatkowo spowodować ból, pieczenie i obrzęk. Owady w uszach pęcznieją, przez co po pewnym czasie trudno je usunąć, dlatego pierwsza pomoc powinna być udzielona szybko.

Jeśli wiesz, że w uchu pozostaje kleszcz, mucha, osa czy inny drobny robak, spróbuj go wypłukać. Do ucha możesz wprowadzić niewielką ilość oleistego płynu, ewentualnie wody. Pamiętaj, że płyn powinien mieć temperaturę pokojową i nie należy wprowadzać go pod ciśnieniem, a jedynie delikatnie wlać niewielką ilość, po czym pochylić głowę, tak aby robak mógł wypłynąć. Nigdy nie płucz ucha, jeśli istnieje podejrzenie urazu typu pęknięcie błony bębenkowej (to poważne uszkodzenie błony, które może powodować niedosłuch).

Jeśli pierwsza pomoc nie pomoże, udaj się do lekarza, który fachowo usunie ciało obce z ucha, np. mikroskopem operacyjnym (w przypadku dzieci zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym) lub przepłucze kanał słuchowy narzędziem ontologicznym (często wykorzystuje się strzykawkę Jeanette’a).