artykuły

Zatykanie uszu od kręgosłupa szyjnego – jak je rozpoznać?

Zatykanie uszu od kręgosłupa szyjnego powoduje dyskomfort i może być objawem np. problemów z kręgami szyjnymi. Często uczuciu zatkanego ucha towarzyszą też inne, równie uciążliwe symptomy. Sprawdź, co może powodować pulsowanie w uchu, szumy uszne i zatykanie uszu od kręgosłupa szyjnego. Dowiedz się, dlaczego nie należy bagatelizować tego typu objawów!

Zatykanie uszu od kręgosłupa szyjnego – możliwe przyczyny

Jesteś ciekawy, jakie problemy zdrowotne może sygnalizować zatykanie uszu od kręgosłupa szyjnego? Jak podkreślają lekarze ortopedzi, objaw ten często jest oznaką zwyrodnienia kręgów odcinka szyjnego. W opinii specjalistów tego typu patologie odcinka szyjnego mogą powodować wrażenie zatkanych uszu i związany z tym dyskomfort słuchowy. Uczucie zatykania się ucha może być objawem dyskopatii szyjnej, inaczej rwy szyjnej, przepukliny krążka międzykręgowego. Wiedz, że nieleczone schorzenie ortopedyczne może ograniczyć mobilność chorego i wymagać podjęcia leczenia operacyjnego. Do potencjalnych objawów tej choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego kręgosłupa (poza zatykaniem uszu), zaliczamy:

  • zawroty głowy,
  • uczucie sztywności karku,
  • ból w odcinku szyjnym kręgosłupa,
  • omdlenia,
  • nudności,
  • ból promieniujący do potylicy i głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drętwienia barku / ręki.

Jak rozpoznać zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa? Pomocna jest tutaj diagnostyka otoneurologiczna. Jeśli podejrzewasz u siebie dyskopatię szyjną, nie zwlekaj i umów się na konsultację do doświadczonego specjalisty.

Pulsowanie w uchu od kręgosłupa szyjnego – czego jest objawem?

Nie dokucza Ci zatykanie uszu od kręgosłupa szyjnego, ale zmagasz się z pulsowaniem w uchu? Co może być tego przyczyną? Niekiedy problem ma podłoże infekcyjne. Wrażenie pulsowania w uchu może być spowodowane doznanym urazem kręgosłupa szyjnego lub głowy. Objaw ten niekiedy sygnalizuje też wstrząśnienie błędnika lub uraz nerwu słuchowego, do jakiego doszło np. w trakcie zabiegu chirurgicznego. Inną możliwą przyczyną (niezwiązaną z kręgosłupem) jest:

  • nadczynność tarczycy,
  • wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
  • niedokrwistość,
  • niedosłuch przewodzeniowy,
  • nowotwór mózgu,
  • choroba Pageta,
  • choroba nowotworowa narządu słuchu,
  • ostre / wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

Sprawdź, co powoduje szumy uszne od kręgosłupa szyjnego – dyskopatia

Różne dysfunkcje odcinka szyjnego mogą manifestować się nie tylko zatykaniem uszu czy uczuciem pulsowania w uchu, ale też irytującym brzęczeniem, które nie ma obiektywnego źródła zewnętrznego ani wewnętrznego. Szumy uszne (łac. tinnitus auris) to częsty powód wizyty pacjentów u lekarza laryngologa. W wielu przypadkach obniżają one komfort codziennego życia, ponieważ trudno się przyzwyczaić do tych nieprzyjemnych doznań dźwiękowych. Zastanawiasz się, czym spowodowane mogą być szumy uszne od kręgosłupa szyjnego? Te uciążliwe dolegliwości często pojawiają się na skutek upośledzenia ukrwienia ucha wewnętrznego, części móżdżku czy płata skroniowego. Naczynia, które przebiegają wzdłuż kręgosłupa szyjnego, zaopatrują w krew również nerw przedsionkowy oraz ucho środkowe. Jeśli na naczynia wywierany jest ucisk, dochodzi do zaburzeń ukrwienia, czego konsekwencją są szumy uszne. Zdarza się, że przyczyną szumów usznych są urazy kręgosłupa szyjnego i głowy.

Chcąc zdiagnozować przyczynę szumów usznych, lekarz laryngolog najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, a następnie badanie audiologiczne. Niekiedy w celu ustalenia prawidłowego rozpoznania konieczne będzie też wykonanie dodatkowych badań, takich jak:

  • angiografia,
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny.

Inną dostępną metodą diagnostyczną, którą może posiłkować się specjalista, jest tzw. rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ang. ABR – Auditory Brainstem Response, BERA).

Ból ucha od kręgosłupa szyjnego – o czym może świadczyć?

Częstym czynnikiem sprawczym dolegliwości bólowych w obrębie ucha są infekcje (np. bakteryjne, wirusowe), ale nie tylko. Niekiedy ból ucha jest objawem napięcia mięśni szyi lub kręczu szyi, inaczej kręczu karku (łac. torticollis, caput obstipum) potocznie zwanym postrzałem. Dokuczliwy ból ucha może być skutkiem niewłaściwego ustawienia górnej części kręgosłupa szyjnego. Inną przyczyną dyskomfortu w uchu jest stan zapalny lub zmiany zwyrodnieniowe w rejonie kręgosłupa szyjnego. Jak pokazuje praktyka lekarska, źródłem dolegliwości bólowych mogą być np. osteofity. Są to charakterystyczne narośla kostne (zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa), które mogą uszkodzić odcinek szyjny, powodować ból ucha czy zawroty głowy. Wiedz, że nie należy lekceważyć tych zmian patologicznych. Jak rozpoznać osteofity kręgosłupa w odcinku szyjnym? Do postawienia diagnozy konieczne są badania obrazowe, takie jak np.:

  • zdjęcie rentgenowskie,
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny.

Zatykanie uszu od kręgosłupa szyjnego – metody leczenia

Jak pozbyć się wrażenia zatykania uszu od kręgosłupa szyjnego? Wszystko zależy od przyczyny podstawowej, dlatego ważna jest trafna diagnoza.

Przykładowo, jeśli źródłem problemu są zmiany zwyrodnieniowe, często stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, neuromodulujące. Ulgę choremu mogą przynieść też ćwiczenia z fizjoterapeutą oraz terapia manualna. Bardzo ważne jest też dbanie o utrzymanie prawidłowej postawy ciała i wzmacnianie mięśni szyi i klatki piersiowej poprzez systematyczne ćwiczenia stabilizujące kręgosłup szyjny, które powinieneś wykonywać samodzielnie w domu. Pamiętaj, aby w trosce o zdrowie unikać pozycji, które mogłyby nadmiernie przeciążać Twój kręgosłup. Staraj się też nie zginać w pasie przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.

Leczenie osteofitów opiera się głównie na farmakoterapii i rehabilitacji. W przypadku dyskopatii szyjnej stosuje się leczenie zachowawcze (stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających). W ciężkich przypadkach choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego kręgosłupa konieczna może okazać się też operacja. Niekiedy lekarz wykonuje też blokadę nerwów (zastrzyki nadtwardówkowe przynoszą choremu ulgę w bólu). By zmniejszyć ucisk na nerwy i naczynia, lekarz chirurg może przeprowadzić laminektomię (poszerzenie kanału kręgowego) lub dyscektomię (usunięcie krążka międzykręgowego z przestrzeni międzytrzonowej).

Pamiętaj, że zatykanie uszu nie zawsze ma związek z kręgosłupem, zdarza się, że przyczyna dolegliwości jest bardzo prozaiczna. Możliwe, że symptom ten ma związek z powstaniem tzw. czopa woskowinowego w przewodzie słuchowym, który możesz usunąć np. za pomocą specjalnych kropli z glicerolem i lidokainą. Preparat upłynnia woskowinę i ułatwia jej wypłynięcie z kanału słuchowego.

 

Źródła:

 

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105636,szumy-uszne

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha

https://poradniklaryngologii.pl/dlaczego-ucho-boli/