artykuły

Olejek kamforowy do ucha – kiedy warto go stosować? Właściwości kamfory

Olejek kamforowy do ucha chętnie kupują zwolennicy medycyny naturalnej, którzy często cierpią z powodu stanów zapalnych narządu słuchu. Ten naturalny olejek eteryczny od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Można go stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 6. roku życia. Jego zaletą jest skuteczność działania oraz przystępna cena, warto więc mieć pod ręką buteleczkę tego preparatu. Jakie zastosowanie ma olejek z drzewa kamforowego i jakie są główne właściwości kamfory?

Czym jest olejek kamforowy? Właściwości olejku i zastosowanie

Olejek kamforowy powstaje z cynamonowca kamforowego (łac. Cinnamomum camphora), gatunku długowiecznego drzewa, które rośnie naturalnie m.in. w Azji i osiąga do 50 m wysokości. Roślina jest uprawiana również w Afryce, Australii i Ameryce Południowej. Olej kamforowy to produkt o szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się go jako naturalny środek na wiele dolegliwości, np. bóle mięśniowe i reumatyczne (wykazuje właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i dezynfekujące). Olejek znieczula poprzez porażenie zakończeń nerwów czuciowych. Kamfora rozszerza naczynia krwionośne, rozluźnia mięśnie i przyspiesza przebieg drobnych infekcji. Z uwagi na charakterystyczny intensywny zapach olej udrażnia drogi oddechowe w stanach przeziębienia i znajduje zastosowanie w aromaterapii (wystarczy dodać kilka kropli do inhalacji). Działa relaksująco i orzeźwiająco, dodaje energii. Ta substancja o dobroczynnym działaniu wykazuje korzystny wpływ na przewód słuchowy, łagodząc ból ucha (pomaga na tzw. przewiane ucho). Działa antyseptycznie i antyoksydacyjnie. Warto podkreślić, że kamfora nie powinna jednak być stosowana wewnętrznie.

Olejek kamforowy wykorzystuje się także w kosmetyce, m.in. przy produkcji antyperspirantów, kosmetyków na trądzik oraz łupież. Pomaga w zwalczaniu opryszczki i odcisków. Ten naturalny środek redukuje produkcję sebum i zapobiega powstawaniu pryszczy. Kamfora wchodzi w skład wielu szamponów do włosów, balsamów do ciała oraz kremów do cery problematycznej. Nie szkodzi środowisku, słynie z silnego działania grzybobójczego, wchodząc w skład preparatów larwobójczych i pestycydowych.

Jak stosować olejek kamforowy do ucha?

Wielu pacjentów nie wie, jak używać olejku z kamfory w przypadku bólu ucha. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Stosując olejek kamforowy do ucha, należy zachować pewne środki ostrożności. Pod żadnym pozorem nie wolno aplikować produktu bezpośrednio do kanału słuchowego. W przypadku bólu ucha należy nanieść na wacik kilka kropel olejku i wcierać je w okolicy ucha (możemy też nasączyć olejkiem kawałek gazy). Czynność należy powtarzać kilka razy dziennie (jednak nie częściej, gdyż nadmierne wcieranie produktu może doprowadzić do podrażnień skóry. Rekomendujemy, aby przed użyciem olejku kamforowego na ucho bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. W celu złagodzenia bólu ucha, warto sięgnąć również po wyroby medyczne, np. LIX z glicerolem oraz lidokainą w składzie, który przynosi szybką ulgę przy stanach zapalnych i jest łatwy w aplikacji.

Olejek kamforowy – przeciwwskazania do stosowania

Jak już wspomnieliśmy, olejek kamforowy to powszechnie dostępny i naturalny środek na wiele schorzeń. Jednak jest obarczony pewnymi przeciwwskazaniami. Olejku z kamfory nie powinny stosować osoby, które zmagają się ze schorzeniami wątroby, chorują na astmę oraz epilepsję. Odradzamy używania oleju przez kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Produkty z kamforą nie są wskazane także dla dzieci poniżej 6. roku życia.

Podsumowując, olejek kamforowy może być wykorzystywany w medycynie, kosmetyce oraz różnych gałęziach przemysłu. Stosowany zgodnie z przeznaczeniem zapewnia wiele prozdrowotnych korzyści.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.