artykuły

woda w uchu

Woda w uchu – jak bezpiecznie pozbyć się wody z ucha?

Po pływaniu, a nawet po codziennej kąpieli, do ucha może przedostać się woda. Warto ją od razu usunąć, ponieważ nadmiar wilgoci stwarza ryzyko infekcji. Zdarza się również, że woda w uchu gromadzi się w przebiegu wysiękowego zapalenia ucha. Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy poszczególnych przypadków. Podpowiadamy również, jak bezpiecznie pozbyć się wody z uszu, a kiedy udać się do lekarza!

Spis treści:

  1. Woda w uchu – możliwe przyczyny
  2. Dlaczego woda w uchu to zagrożenie?
  3. Objawy zapalenia ucha zewnętrznego
  4. Woda w uchu środkowym – objawy wysiękowego zapalenia ucha
  5. Woda w uchu – kiedy udać się do lekarza?
  6. Jak pozbyć się wody z uszu? Domowe sposoby
  7. Jak krople do uszu LIX działają na wodę w uchu?

Woda w uchu – możliwe przyczyny

Gdy pojawia się woda w uchu dziecka lub osoby dorosłej, zwykle towarzyszy temu jedynie dyskomfort. Nadmiar wody, np. po pływaniu, zwiększa ryzyko pęcznienia wosku usznego. Wówczas zatkane ucho może boleć, mogą także pojawić się szumy uszne i niedosłuch. W takich przypadkach woda znajduje się w zewnętrznym przewodzie słuchowym.

Jeśli jednak przyczyna dyskomfortu zlokalizowana jest głęboko w uchu i pojawia się dziwne uczucie, jakby w uchu zalegała woda, może to świadczyć o rozwoju infekcji. Płyn w uchu środkowym pojawia się m.in. przy wysiękowym zapaleniu. Do schorzeń związanych z uczuciem wody w uchu zalicza się także zapalenie ucha zewnętrznego, które również znane jest jako ucho pływaka. Nazwa ta wynika z częstego występowania owego schorzenia wśród osób regularnie korzystających z basenu. Z tego względu takim osobom zaleca się używanie zatyczek do uszu. Warto również wyrobić sobie nawyk dokładnego czyszczenia uszu po każdym kontakcie z wodą.

Przyczyn zbierania się wody w uchu można też upatrywać w innych schorzeniach organizmu. Należy do nich m.in. niedrożność trąbki słuchowej, będąca następstwem np. przerostu migdałka, alergii, polipów nosa czy przewlekłego bądź ostrego zapalenia zatok.

Dlaczego woda w uchu to zagrożenie?

Dostanie się wody do ucha w niewielkiej ilości zwykle nie jest groźne, a problem kończy się po osuszeniu przewodu słuchowego. Jeśli jednak ucho jest często narażone na wilgoć, stwarza to warunki korzystne do rozwoju drobnoustrojów.

Gdy bakterie mnożą się w wilgotnym środowisku, może dojść do zapalenia ucha zewnętrznego, znanego też jako ucho pływaka. Rozwojowi tego schorzenia sprzyja nie tylko woda w uchu, ale także niewłaściwe jej usuwanie, np. patyczkami higienicznymi, które mogą podrażniać przewód, ułatwiając tym samym wnikanie drobnoustrojów do skóry. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak bezpiecznie odetkać ucho zatkane wodą, by móc jednocześnie zapobiec infekcjom uszu.

Obecności wody w uchu zewnętrznym i środkowym nie powinno się lekceważyć również ze względu na możliwe powikłania pochorobowe. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego, a także nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego mogą przyjąć postać przewlekłą i narażają osobę chorą na wiele komplikacji.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego rozwija się stopniowo. Choroba początkowo przyjmuje łagodną postać, a objawy ograniczają się do uczucia wody w uchu, dyskomfortu, swędzenia i lekkiego zaczerwienienia przewodu słuchowego. Niekiedy woda w uchu może wywoływać także szum i zawroty głowy, czego nie należy lekceważyć.

Z czasem jednak, jeśli nie zostanie podjęte leczenie, bakterie namnażają się, a w wyniku toczącego się stanu zapalnego dochodzi do obrzęku tkanek. Opuchlizna może całkowicie zablokować kanał słuchowy, co wywołuje niedosłuch. Ból może promieniować do okolicznych tkanek. Może również pojawić się gorączka i bóle głowy, czasem dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych na szyi.

Woda w uchu środkowym – objawy wysiękowego zapalenia ucha

W przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego problemem jest głównie gromadząca się w jamie bębenkowej woda – u dzieci często nie obserwuje się żadnych innych objawów. Chorobie zwykle towarzyszy uczucie przytłumionego słuchu, jednak najmłodsi nie potrafią tego zasygnalizować. Podejrzenie powinien wzbudzić brak reakcji dziecka na wezwanie.

Do pozostałych objawów wysiękowego zapalenia zalicza się m.in.:

  • ból ucha, niekiedy promieniujący do wyrostka sutkowatego za uchem;
  • złe samopoczucie, osłabienie;
  • nudności i wymioty, a także biegunka;
  • tkliwość ucha przy dotyku.

Woda w uchu – kiedy udać się do lekarza?

Konsultacji z lekarzem wymaga stan, podczas którego odczuwa się ból lub inne objawy. Zdarza się, że wysokie ciśnienie wewnątrz ucha, wywołane np. po skoku do basenu lub nurkowaniu, jest przyczyną uszkodzenia błony bębenkowej.
Jeśli woda w uchu zalega długotrwale, skonsultuj się z lekarzem. Leczenie stanów zapalnych także powinno być prowadzone przez specjalistę, który podczas wizyty kontrolnej ocenia stan przewodu słuchowego, a w razie potrzeby zaleca dodatkowe badania i leki.

Jak pozbyć się wody z uszu? Domowe sposoby

Jeśli woda w uchu pozostaje po kąpieli, pływaniu lub nurkowaniu, najczęściej leczenie ogranicza się do jej usunięcia. Pomocne okazują się domowe sposoby. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie usuwać wody zalegającej w uszach poprzez wkładanie do przewodu słuchowego jakichkolwiek przedmiotów, w tym patyczków higienicznych! Jeśli w uchu zalega woda, już najdrobniejsze uszkodzenie nabłonka niesie ryzyko infekcji. Woda w uchu nie może być również usuwana poprzez potrząsanie głową. Grozi to przedostaniem się wody głęboko do ucha, a nawet powikłaniami wewnątrzczaszkowymi.

Co zrobić, gdy woda pozostaje w uchu? Jak się jej pozbyć? Oto kilka prostych, ale skutecznych sposobów:

  • Przechyl głowę na bok, by ucho, w którym zalega woda, znalazło się równolegle do podłogi. Delikatnie pociągnij za płatek ucha. Powoduje to niewielki ruch skóry wewnątrz kanału słuchowego, co najczęściej pozwala na usunięcie cieczy.
  • Połóż się na boku po stronie ucha z wodą i poczekaj, aż ciecz swobodnie wypłynie pod wpływem grawitacji.
  • Intensywnie żuj gumę lub jedz cukierki, ponieważ poruszanie żuchwą wprowadza w ruch także części narządu słuchu. Dodatkowo wzmożona produkcja śliny powoduje, że częściej przełykamy, co ułatwia pozbycie się wody zalegającej w uszach.
  • Spróbuj usunąć wodę z ucha za pomocą suszarki do włosów. W tym celu ustaw letni nawiew minimum 30 cm od ucha w celu odparowania zastoju wody z przewodu słuchowego.
  • Po wypłynięciu wody delikatnie osusz widoczną część ucha za pomocą czystego ręcznika.

Jak krople do uszu działają na wodę w uchu?

Domowe sposoby na wodę w uchu zwykle są skuteczne, jednak zdarza się, że część płynu pozostaje w przewodzie słuchowym. Jeśli wciąż czujesz, że w uchu zalega woda, warto zastosować krople, np. wyrób medyczny LIX.

Preparat ten zalecany jest m.in. osobom, które są narażone na kontakt z wodą i wilgocią. Takie wskazania związane są z osmotycznym działaniem kropli. Oznacza to, że preparat o kleistej konsystencji pochłania cząsteczki wody zalegającej w uchu i ułatwia ich usunięcie.

Użycie kropli to także dobry sposób na pozbycie się nadmiaru woskowiny, w przypadku gdy uczuciu zatkania towarzyszą dolegliwości bólowe. LIX zmiękcza woskowinę, a nawet pochłania nadmiar wilgoci z tkanek, zmniejszając tym samym obrzęk i towarzyszący mu ból. Działa także miejscowo znieczulająco. Połączenie właściwości osmotycznych i przeciwbólowych pozwala na zastosowanie LIX również jako wsparcia leczenia stanów zapalnych ucha.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.