artykuły

ból szczęki

Ból szczęki – przy uchu, w zawiasach. Co może oznaczać?

Ból stawu skroniowo-żuchwowego określany jest potocznie jako ból szczęki przy zawiasach, w pobliżu ucha. Dolegliwości mogą pojawiać się przy otwieraniu ust i żuciu pokarmu, ponieważ wówczas stawy są wprowadzane w ruch. Ból szczęki nie zawsze jednak oznacza dysfunkcje stawów. Jego przyczyny mogą być różne – od chorób uzębienia, poprzez stany zapalne uszu, po schorzenia ogólnoustrojowe. Sprawdź, o czym może świadczyć ból szczęki przy uchu!

Spis treści:

  1. Ból szczęki a ból zęba – dolegliwości przy chorobach stomatologicznych
  2. Stan zapalny ucha jako przyczyna bólu szczęki
  3. Zapalenie zatok a ból szczęki i żuchwy
  4. Ból szczęki, a zawał serca i choroby ogólnoustrojowe
  5. Jak leczyć ból szczęki?

Ból szczęki a ból zęba – dolegliwości przy chorobach stomatologicznych

Najczęstszym wymienianym powodem bólu szczęki są problemy związane z uzębieniem. Stany zapalne zębów, dziąseł i tkanek miękkich jamy ustnej, wyżynające się zęby czy też ropnie okołozębowe wywołują promieniujący ból do szczęki górnej oraz żuchwy, zwanej również szczęką dolną. Z tego względu rozwijająca się próchnica jest nie tylko zagrożeniem dla stanu zębów, ale może także powodować ból w okolicach szczęki, a w poważniejszych wypadkach przyczynić się do stanu zapalnego w obrębie żuchwy i szczęki.

W przypadku schorzeń stomatologicznych ból szczęki górnej lub dolnej najczęściej pojawia się po prawej lub lewej stronie, w zależności od tego, gdzie zlokalizowana jest jego przyczyna. Wówczas dolegliwości mają charakter pulsujący, nieustanny i uporczywy. Ból zwykle nasila się podczas jedzenia i poruszania żuchwą. W niektórych przypadkach ból zęba i szczęki może świadczyć o rozległym zapaleniu. Schorzenie takie wymaga szybkiej interwencji stomatologa.

Do innych przyczyn dolegliwości związanych z jamą ustną zalicza się zabiegi stomatologiczne. Ból szczęki i żuchwy może pojawić się m.in. po znieczuleniu zęba, gdy przestanie ono już działać, a także po leczeniu kanałowym. Jest to objaw prawidłowy i zwykle nie powinien budzić niepokoju. Jeśli jednak dolegliwości nie mijają lub mają charakter narastający, warto wrócić do swojego dentysty. Być może w kanale zębowym pozostał fragment nerwu, który wywołuje ból.

Stan zapalny ucha jako przyczyna bólu szczęki

Infekcje narządu słuchu mogą wywoływać dolegliwości nie tylko w obrębie ucha, ale także szczęki lub żuchwy. Wszystko dlatego, że struktury ucha środkowego i wewnętrznego sąsiadują ze szczęką górną i żuchwą, a tym samym ból może do nich promieniować.

Dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym mogą być odczuwane zarówno za uchem, jak i w obrębie szczęki i twarzy. Najczęściej w takich przypadkach ból szczęki i ucha pojawia się z prawej lub lewej strony, rzadziej infekcje toczą się obustronnie.

Ból szczęki i głowy, a także żuchwy może być objawem infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Są to przypadłości najczęściej spotykane u dzieci ze względu na odmienną budowę anatomiczną ich kanału słuchowego i obniżoną odporność. Często zdarza się, że ból gardła promieniujący do szczęki oznacza właśnie infekcję, która u najmłodszych może rozprzestrzenić się do ucha środkowego.

W przypadku schorzeń zapalnych poza bólem szczęki przy uchu zwykle pojawiają się także inne objawy, m.in. niedosłuch, bóle głowy, wysięk z ucha, a nawet podwyższona temperatura. Perlaki w uchu środkowym, rzadziej zmiany nowotworowe w uszach, także mogą wywoływać ból promieniujący do żuchwy i szczęki górnej.

Zapalenie zatok a ból szczęki i żuchwy

Zapalenie zatok, szczególnie jeśli nie jest odpowiednio leczone, może przyczynić się do wystąpienia innych dolegliwości. Może spowodować ból w okolicy szczęki górnej, zwłaszcza w przypadku zapalenia zatoki szczękowej. Jest to stan zapalny błony śluzowej zatoki szczękowej, która znajduje się w obrębie kości szczęki. Występujący wówczas ból szczęki jest zwykle połączony z uczuciem napięcia lub ucisku w okolicy zatoki. Dodatkowo ból ten może promieniować do innych obszarów, takich jak zęby, skroń czy ucho.

Ból szczęki, a zawał serca i choroby ogólnoustrojowe

Przyczyny bólu żuchwy najczęściej dotyczą tkanek w jej pobliżu. Zdarza się jednak, że ból może pojawiać się jako objaw towarzyszący poważnym schorzeniom ogólnoustrojowym.

Jedną z przyczyn, zwłaszcza jeśli ból promieniujący w kierunku żuchwy pojawia się nagle, jest zawał mięśnia sercowego. Objaw ten, podobnie jak kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej i zawroty głowy może świadczyć o poważnych problemach kardiologicznych. Stan taki wymaga niezwłocznego wezwania karetki pogotowia.

Na ból dolnej szczęki w zawiasach uskarżają się także osoby, które cierpią z powodu schorzeń emocjonalnych, takich jak depresja i nerwica. Chorobom tym towarzyszy nadmierne napięcie mięśniowe, które może wywoływać dyskomfort w okolicach stawów żuchwy.

Z kolei ból szczęki górnej i dolnej, zwłaszcza przy otwieraniu ust, może świadczyć o bruksizmie, czyli mimowolnym zgrzytaniu zębami. Początkowo osoby chore mogą nie zdawać sobie sprawy ze swojej przypadłości, ponieważ zgrzytanie i zaciskanie szczęki pojawia się jedynie podczas snu. Jeśli więc po przebudzeniu boli szczęka, warto zastanowić się nad taką możliwością.

Innymi przyczynami bólu szczęki mogą być także choroby zapalne stawów (w tym reumatoidalne zapalenie stawów), chroniczny stres (wiąże się z zaciskaniem szczęki) oraz dnę moczanową. Do częstych przyczyn bólu szczęki zalicza się również dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, wady zgryzu oraz urazy mechaniczne. Ból szczęki może być spowodowany także neuralgią nerwu trójdzielnego bądź nowotworami w obrębie żuchwy czy szczęki.

Jak leczyć ból szczęki?

Leczenie bólu szczęki górnej czy dolnej zależy przede wszystkim od tego, co powoduje ból. W pierwszej kolejności warto więc ustalić, z czego mogą wynikać dolegliwości bólowe. W przypadku gdy ból szczęki jest objawem wtórnym, pojawiającym się z innych problemów zdrowotnych, wymagane jest oczywiście leczenie przez odpowiedniego specjalistę. Stopniowe ustępowanie objawów pierwotnej choroby pozwoli również zminimalizować ból żuchwy i szczęki. Poza leczeniem przyczyny wspomagająco można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które okażą się niezbędne szczególnie w przypadku silnego bólu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.