artykuły

Ból ucha przy odbijaniu – skąd się bierze?

Ból ucha (fachowo nazywany otalgią) to dość powszechna dolegliwość. Może towarzyszyć różnym schorzeniom oraz stanom fizycznym czy fizjologicznym i występować u osób w każdym wieku. Jak interpretować ból ucha przy odbijaniu? Jakie mogą być jego przyczyny oraz jaką terapię należy podjąć w celu pozbycia się tej dolegliwości? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

  1. Ból ucha przy odbijaniu – przyczyny
  2. Ból ucha przy odbijaniu – objawy
  3. Ból ucha przy odbijaniu – leczenie

Ból ucha przy odbijaniu – przyczyny

Ból ucha to dolegliwość, która pojawia się przy różnych schorzeniach oraz stanach fizycznych lub fizjologicznych. Do najczęstszych przyczyn jego występowania zalicza się: zatkanie przewodu słuchowego przez ciało obce lub zalegającą woskowinę, urazy mechaniczne, różnego rodzaju schorzenia, alergie oraz skutki uboczne przyjmowania niektórych leków.

Ból ucha przy odbijaniu może świadczyć o stanie zapalnym w obrębie nosogardzieli. Może dotykać takich obszarów, jak: gardło, ślinianki, jama nosowa i zatoki, a także krtań i migdałki. Inną częstą przyczyną tej dolegliwości jest zapalenie ucha środkowego.

Środkowa część ucha oraz jama ustna są anatomicznie połączone. Miejsce ich styku to tzw. trąbka Eustachiusza, która odpowiada za wyrównywanie ciśnienia wewnątrz ucha. Gdy w obrębie górnych dróg oddechowych lub ucha środkowego dochodzi do stanu zapalnego, trąbka Eustachiusza może działać nieprawidłowo. W takich sytuacjach (gdy zaburzona jest funkcja wyrównywania ciśnienia) ból ucha czasem pojawia się lub nasila przy odbijaniu, kichaniu bądź kasłaniu.

Ból ucha przy odbijaniu – objawy

Ból ucha, który nie jest spowodowany urazem mechanicznym ani ciałem stałym utkwionym w przewodzie słuchowym, najczęściej stanowi objaw towarzyszący infekcji górnych dróg oddechowych. Mowa tu o pospolitym przeziębieniu spowodowanym kontaktem z wirusem, ale również o infekcjach wynikających z zakażenia bakteryjnego, grzybiczego lub mieszanego.

Objawy, które mogą towarzyszyć bólowi ucha przy odbijaniu, to przede wszystkim:

  • afty i owrzodzenia w obrębie jamy ustnej oraz języka,
  • ból gardła,
  • powiększenie węzłów chłonnych (głównie na szyi),
  • zmiana głosu lub bezgłos (częste przy zapaleniu krtani),
  • nieżyt nosa,
  • wysięk z ucha,
  • gorączka,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Zapalenie ucha środkowego jest częstym powikłaniem nieleczonej lub źle leczonej infekcji górnych dróg oddechowych. Towarzyszące mu objawy również mogą być do niej zbliżone, przy czym zazwyczaj pojawia się więcej takich, które dotyczą bezpośrednio narządu słuchu. Są to przede wszystkim:

Ból ucha przy odbijaniu – leczenie

Leczenie bólu ucha rozpoczyna się od ustalenia jego przyczyny. Jeżeli jest nią zapalenie toczące się w obrębie górnych dróg oddechowych (np. przeziębienie), należy podjąć działania zmierzające do wyeliminowania choroby. W niektórych przypadkach dolegliwości ustępują samoistnie, w innych (przede wszystkim wówczas, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego) konieczna jest wizyta u lekarza. Profesjonalna opieka medyczna jest również niezbędna przy stwierdzeniu zapalenia ucha środkowego.

W zależności od postawionej diagnozy terapia może być przeprowadzona przy użyciu antybiotyków, leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i/lub przeciwgorączkowych. Często stosuje się również środki, których zadaniem jest obkurczenie błony śluzowej nosa, co prowadzi do poprawy drożności i usprawnienia funkcji wyrównywania ciśnienia w obrębie trąbki Eustachiusza.

Dolegliwości można leczyć również doraźnie, stosując odpowiednio dobrane środki medyczne, np. krople LIX. Preparaty te pozwalają skutecznie poprawić komfort funkcjonowania w czasie, gdy chory powraca do zdrowia. Wykazują następujące właściwości:

  • osuszają przewód słuchowy,
  • zmniejszają obrzęk tkanek,
  • redukują ból,
  • zmiękczają woskowinę i ułatwiają jej usuwanie.

Terapię farmaceutykami można umiejętnie wspomóc odpowiednio dobranymi środkami domowej roboty. W przypadku bólu ucha leczenie naturalne można przeprowadzić, stosując okłady:

  • z gotowanej cebuli,
  • przy użyciu gazy nasączonej olejkiem eukaliptusowym,
  • przy użyciu gazy nasączonej olejkiem z drzewa herbacianego,
  • z rozgniecionych liści kapusty,

Pomaga także picie soku z brzozy.

Warto podkreślić, że naturalne metody leczenia są tylko dodatkiem do terapii zaleconej przez lekarza danej specjalności medycznej. W przypadku poważnego stanu zapalnego obejmującego okolice uszu należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza danej specjalizacji.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.