artykuły

Parafina do ucha – czym jest i jakie ma właściwości?

Higiena uszu jest równie ważna, jak higiena każdej innej części ciała. Choć nie widzimy naszych przewodów słuchowych, powinniśmy dbać o ich dobrą kondycję i regularnie usuwać z nich zanieczyszczenia. W przeciwnym razie może dojść do różnych patologii, takich jak nieprzyjemne szumy w uszach czy też powstanie korków woskowinowych. Istnieją domowe sposoby czyszczenia uszu. Jednym z nich jest zakraplanie parafiny do kanałów słuchowych.

Czym jest parafina do ucha? Kiedy jej używać?

Parafina powstaje w wyniku destylacji ropy naftowej. W zależności od składu występuje pod różnymi postaciami. Wyróżniamy parafinę ciekłą, miękką i twardą (w stałym stanie skupienia). Najpopularniejsze i najłatwiejsze w użytkowaniu są spraye i krople do uszu z zawartością oleju parafinowego.

Stosowanie tej substancji przynosi wiele korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych dla ciała człowieka. W kosmetyce popularny jest zabieg parafinowy na dłonie. Wykonuje się go w celu zmiękczenia i nawilżenia skóry. Daje to efekt odmładzający i upiększający.

Przyjmowanie parafiny doustnie ma z kolei pozytywny wpływ na kondycję jelit i innych narządów wewnętrznych. Preparat spożywany na czczo lub wieczorem pomaga pozbyć się zalegających w układzie pokarmowym złogów, dzięki czemu przynosi ulgę w zaparciach.

Parafina jest też skuteczna przy oczyszczaniu kanałów słuchowych z zalegającej w ich wnętrzu wydzieliny. Prawidłowo zastosowana pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych doznań, od szumów usznych aż po częściową lub całkowitą utratę słuchu spowodowaną zaczopowaniem narządu.

Jak działa parafina na zatkane ucho?

Ucho jest narządem samoczyszczącym i samonawilżającym się. Obie te funkcje są spełniane przez produkowaną w jego wnętrzu woskowinę (wosk uszny), która składa się głównie z wydzieliny gruczołów łojowych i fragmentów złuszczonego naskórka. Jej ilość w przewodzie słuchowym jest zwykle samoczynnie regulowana przez organizm. Zdarza się jednak, że występuje nadprodukcja woskowiny. Gdy woskowina zbiera się w nadmiarze, może znacząco utrudniać nasze funkcjonowanie.

Niekiedy nadmiar woskowiny usznej jest również efektem niewłaściwej dbałości o higienę narządu słuchu. Wkładanie do przewodu słuchowego przedmiotów, takich jak kulki z waty czy patyczki higieniczne, jest wysoce niewskazane. Grozi ubiciem wydzieliny i uformowaniem jej w czop. To z kolei uniemożliwia wydobycie jej na zewnątrz. Źle pojmowana higiena może też być przyczyną różnych dolegliwości, od bólu ucha po niedosłuch. W skrajnych przypadkach może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia błony bębenkowej.

Parafina pomaga skutecznie i bezpiecznie oczyszczać kanały słuchowe z zalegającego w ich wnętrzu materiału. Rozrzedza i zmiękcza wydzielinę, sprawiając, że wypływa z narządu. Warto wiedzieć, że parafina jest bezpieczna dla alergików. Nie ma właściwości uczulających, dzięki czemu jej stosowanie nie powoduje skutków ubocznych.

Aby pozbyć się czopu woskowinowego, należy zakraplać zatkane ucho 2 razy dziennie przez 3–4 dni. Usuwanie nadmiaru woskowiny z uszu warto przeprowadzać również profilaktycznie, 1–2 razy w tygodniu.

Jak prawidłowo czyścić uszy parafiną?

Preparaty na bazie parafiny są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Warto kupować je w aptekach, aby mieć pewność, że produkt jest bezpieczny i najwyższej jakości. Usuwanie zalegającej woskowiny z uszu można przeprowadzić samodzielnie w domu. Zabieg jest bezbolesny i nie zajmuje dużo czasu. Jest ponadto bezpieczny zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Aby oczyścić kanał słuchowy, w pierwszej kolejności trzeba stworzyć ku temu warunki i przygotować odpowiednie narzędzia. Miejsce zabiegu powinno być spokojne, tak aby nic nas nie rozpraszało. Przed przystąpieniem do pracy należy zastanowić się, jaka pozycja będzie najwygodniejsza do zakrapiania uszu. Warto też rozważyć, czy potrzebna będzie pomoc drugiej osoby (np. kogoś z rodziny).

Oprócz preparatu, który ma zostać zastosowany, warto przygotować sobie również chusteczki bądź papier toaletowy. Następnie należy roztopić parafinę stałą lub podgrzać preparat w formie ciekłej. Powinien mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała, czyli około 36 stopni C. Leżąc na boku lub mając mocno przechyloną w jedną stronę głowę, należy wkroplić do wnętrza ucha 3–4 krople preparatu. Po odczekaniu kilku minut procedurę należy powtórzyć na drugim uchu.

Końcowym etapem zabiegu jest oczyszczenie małżowiny usznej z materiału, który wypłynie z kanału słuchowego. Można tego dokonać przy użyciu chusteczki, zwilżonego frotowego ręcznika czy też patyczka kosmetycznego. Niewskazane jest natomiast czyszczenie patyczkiem wnętrza ucha.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.