artykuły

Nie słyszę na jedno ucho – co robić? Niedosłuch, nagła głuchota idiopatyczna

Ubytek lub utrata słuchu może rozwijać się stopniowo i narastać, za co w większości przypadków odpowiadają postępujące procesy starzenia. Zdarza się jednak, że nagle zauważamy pogorszenie słuchu. Co zrobić, gdy nie słyszę na jedno ucho? Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny niespodziewanego upośledzenia słuchu i jak powinno wyglądać leczenie tej dolegliwości!

  1. Czym jest niedosłuch jednostronny?
  2. Dlaczego nie słyszę na jedno ucho? Możliwe przyczyny nagłej głuchoty
  3. Ubytek słuchu po urazie – co zrobić, gdy nie słyszę na jedno ucho po uderzeniu?
  4. Nie słyszę na jedno ucho – czy to uraz po czyszczeniu zatkanego ucha?
  5. Nie słyszę na jedno ucho – czym jest nagła głuchota idiopatyczna?
  6. Infekcje uszu a niedosłuch jednostronny
  7. Co zrobić, gdy nie słyszę na jedno ucho? Na czym polega leczenie u laryngologa?

Czym jest niedosłuch jednostronny?

Za większość przypadków stopniowo narastającego niedosłuchu odpowiadają naturalne procesy starzenia organizmu. Wraz z wiekiem zanikają komórki słuchowe w ślimaku. Nie mają zdolności do regeneracji, dlatego im więcej czasu spędzamy w hałasie, tym szybciej może dojść do pogorszenia słuchu.

Ubytek słuchu może rozwijać się po obu stronach lub dotyczyć tylko jednego ucha – wówczas to niedosłuch jednostronny. Dlaczego nie słyszę na jedno ucho? Jeśli zaburzenia słuchu dotyczą jednego ucha i pojawiają się nagle, zarówno przyczyn, jak i rodzajów niedosłuchu u pacjenta może być wiele.

Nie słyszę na jedno ucho – co robić? Nagła utrata słuchu w jednym uchu wymaga pilnej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem. Pojawiający się nagle niedosłuch zazwyczaj jest zjawiskiem odwracalnym po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia przez specjalistę. Objawu tego nie należy jednak bagatelizować, gdyż przyczyny niedosłuchu mogą być bardzo poważne i nie dotyczyć tylko narządu słuchu.

Dlaczego nie słyszę na jedno ucho? Możliwe przyczyny nagłej głuchoty

Do prawidłowego słyszenia niezbędne jest wspólne działanie wszystkich elementów ucha biorących udział w przewodzeniu fal dźwiękowych. Jeśli zaburzenia dotyczą ucha zewnętrznego lub środkowego, mamy do czynienia z niedosłuchem przewodzeniowym. Ten rodzaj niedosłuchu najczęściej dotyczy jednego ucha, a jako przyczyny wymienia się między innymi:

Za zaburzenia słyszenia może odpowiadać także niedosłuch odbiorczy. W takich przypadkach fale dźwiękowe są prawidłowo odbierane i przekazywane do głębszych struktur ucha, jednak nie są odpowiednio przetwarzane i kierowane do mózgu, a my nie jesteśmy w stanie zinterpretować dźwięku. Przyczyny niedosłuchu odbiorczego to głównie:

  • procesy starzenia,
  • wady wrodzone w obrębie narządu słuchu,
  • urazy akustyczne,
  • powikłania po infekcjach,
  • powikłania po przyjmowaniu leków ototoksycznych,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby metaboliczne,
  • zaburzenia krążenia,
  • udar mózgu,
  • nowotwory mózgu i kości skroniowej,
  • złamania w obrębie czaszki lub kości skroniowej.

Ubytek słuchu po urazie – co zrobić, gdy nie słyszę na jedno ucho po uderzeniu?

Jedną z częstych przyczyn nagłej utraty słuchu w jednym uchu jest uraz mechaniczny. Jeśli nie słyszysz na jedno ucho po uderzeniu, mogło dojść do perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy uderzono w ucho otwartą dłonią, przez co w jego wnętrzu wytworzyło się ciśnienie napierające na delikatną membranę. W takich przypadkach poza osłabieniem lub utratą słuchu mogą pojawiać się inne objawy, m.in.:

Podejrzenie pęknięcia błony bębenkowej wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.

Nie słyszę na jedno ucho – czy to uraz po czyszczeniu zatkanego ucha?

Czyszczenie przewodu słuchowego za pomocą patyczków higienicznych to często powtarzany błąd. Jeśli nie słyszysz na jedno ucho po czyszczeniu, może odpowiadać za to mechaniczne uszkodzenie błony bębenkowej, jak również wepchnięcie do przewodu słuchowego woskowiny lub pozostawienie w nim kawałka wacika.

Co zrobić, gdy nie słyszę na jedno ucho po czyszczeniu? Jeśli utrata słuchu nastąpiła nagle lub występują inne objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Jedynie w przypadku stopniowo pogłębiającego się niedosłuchu spowodowanego zatkaniem przewodu słuchowego woskowiną można podjąć próby jej rozmiękczenia za pomocą specjalnych sprayów lub kropli. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku pęknięcia błony bębenkowej nie można aplikować do ucha żadnych preparatów, dlatego przy takim podejrzeniu bezwzględnie potrzebne jest badanie otoskopowe!

Nie słyszę na jedno ucho – czym jest nagła głuchota idiopatyczna?

Nagła głuchota idiopatyczna (SSNHL – sudden sensorineural hearing loss) niemal zawsze dotyczy tylko jednego ucha. Najczęściej jednostronnemu upośledzeniu słuchu towarzyszy też uczucie rozpierania w uchu, po którym z kolei narasta niedosłuch. Jak sama nazwa wskazuje, jednostronna głuchota idiopatyczna ma nieznaną etiologię.

Infekcje uszu a niedosłuch jednostronny

Kolejną z możliwych przyczyn utraty słuchu w jednym uchu jest infekcja. Stan zapalny ucha środkowego i zewnętrznego wywołuje obrzęk, który częściowo lub całkowicie zamyka światło przewodu słuchowego. Powoduje to:

Niekiedy u chorego występują też objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • złe samopoczucie

Co zrobić, gdy nie słyszę na jedno ucho w przebiegu infekcji? Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i powstrzymaniu przyczyny choroby, czyli wirusów, bakterii lub grzybów. W niektórych przypadkach stosuje się tylko preparaty o działaniu miejscowym, w tym na przykład wyrób medyczny LIX w postaci kropli o właściwościach przeciwobrzękowych i przeciwbólowych. Zdarza się jednak, że leczenie wymaga także przyjmowania antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. Wszystkie środki przy stanie zapalnym ucha powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

Warto pamiętać, że w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego poza utratą słuchu nie odczuwa się innych objawów. Wysięk może być niewielki i często niezauważalny. Schorzenie to trwa przewlekle, powodując pogorszenie się słuchu, ale nie odczuwa się bólu, ponieważ wydzielina nie zalega w uchu i nie napiera na błonę bębenkową. W takich przypadkach, przy towarzyszącej perforacji błony bębenkowej, nie należy aplikować do ucha żadnych preparatów.

Co zrobić, gdy nie słyszę na jedno ucho? Na czym polega leczenie u laryngologa?

Osoby, które zauważają u siebie problem ze słuchem i podejrzewają różne choroby uszu, zwykle zadają sobie pytanie: Co zrobić, gdy nie słyszę na jedno ucho? Otóż leczenie nagłej głuchoty w takich przypadkach zawsze jest konieczne i wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.

Nie ma możliwości, aby samodzielnie ocenić stan ucha, dlatego zwykle konieczna jest wizyta u laryngologa i wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Specjalista może wdrożyć leki sterydowe, leki rozszerzające naczynia. Dobre efekty terapeutyczne daje również leczenie tlenem hiperbarycznym.

W części przypadków, gdy przyczyną utraty słuchu w prawym lub lewym uchu jest zatkanie woskowiną lub ciałem obcym, wystarczające jest oczyszczenie ucha u laryngologa. Jeśli natomiast za ubytek słuchu odpowiada infekcja spowodowana zakażeniem drobnoustrojami, to lekarz powinien ustalić indywidualny plan leczenia.

Nagła głuchota jednostronna może być spowodowana przez poważne choroby, które wymagają pilnego leczenia. Przy odpowiednim postępowaniu, zgodnie z zaleceniami lekarza, najczęściej możliwa jest poprawa słuchu, a tym samym odzyskanie komfortu życia.

Źródła:

  1. Joanna Nowosielska-Grygiel i in., Algorytm postępowania w nagłej głuchocie w praktyce lekarza POZ i laryngologa, https://podyplomie.pl/stanynaglepodyplomie/29660,algorytm-postepowania-w-naglej-gluchocie-w-praktyce-lekarza-poz-i-laryngologa [dostęp: 28.08.2023].
  2. Magdalena Wiercińska, Nagła głuchota idiopatyczna: objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/178612,nagla-gluchota [dostęp: 28.08.2023].

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.