artykuły

krosta-w-uchu

Skąd bierze się krosta w uchu? Jak ją leczyć i jak zapobiegać jej pojawianiu się?

Małżowina uszna i zewnętrzny przewód słuchowy są pokryte tkankami, które, podobnie jak na każdym innym obszarze ciała, są narażone na powstawanie różnego rodzaju wykwitów. Krosta w uchu to stosunkowo częsta przypadłość, jednak ze względu na lokalizację już niewielka zmiana bywa źródłem dużego dyskomfortu, a nawet bólu. Pojawienie się krostki może wynikać z nadaktywności gruczołów łojowych albo zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, do którego przyczynia się m.in. niewłaściwa higiena ucha.

Możliwe przyczyny powstawania pryszczy w uchu — zmiany trądzikowe

Najczęstszą przyczyną powstawania pryszczy w uchu jest nadprodukcja sebum. Rozległy trądzik pokrywa głównie skórę twarzy, ale wykwity mogą obejmować także małżowinę uszną i zewnętrzny kanał słuchowy. Zmiany trądzikowe to głównie problem estetyczny, dlatego każdy chce szybko się ich pozbyć.

Leczenie pryszczy powinno obejmować przede wszystkim systematyczne oczyszczanie skóry i stosowanie środków seboregulujących. Podwyższony poziom produkcji sebum lub skłonność do zatykania porów wbrew pozorom nie są przypadłością jedynie nastolatków w okresie dojrzewania. Wpływ na kondycję skóry mają również zmiany hormonalne, niewłaściwa dieta i niedostateczna pielęgnacja.

Jak wygląda czyrak ucha i dlaczego powstaje?

Jeśli problemem są nie drobne wykwity, a bolesna krosta w uchu, może być to czyrak skórny. Taka zmiana powstaje w wyniku nadkażenia drobnoustrojami. Za zakażenie najczęściej odpowiadają bakterie paciorkowca lub gronkowiec. Patogeny przedostają się do tkanek przez uszkodzoną skórę. Wszelkie otarcia i podrażnienia, spowodowane np. patyczkami higienicznymi, zwiększają ryzyko wniknięcia brudu i bakterii.

Rozwojowi drobnoustrojów sprzyja stan obniżonej odporności, wilgoć i ciepło panujące w przewodzie słuchowym, jak również nieodpowiednia higiena. Na występowanie zmian czyrakowych najbardziej narażone są m.in. osoby niedożywione, jak również chorujące na cukrzycę lub mające schorzenia upośledzające układ immunologiczny.

Początkowo taka zmiana przypomina niewielki pryszcz zlokalizowany najczęściej w obrębie mieszka włosowego. Z czasem wnętrze wykwitu wypełnia ropa. Powiększający się czyrak i towarzyszący mu stan zapalny powodują opuchliznę. Najbardziej kłopotliwe są czyraki zlokalizowane w kanale słuchowym. Struktury ucha zawierają stosunkowo niewiele tkanki tłuszczowej, a skóra wyściełająca przewód słuchowy jest delikatna. Z tego powodu ból ucha bywa bardzo uporczywy. Ropny czyrak może doprowadzić do znacznego zwężenia światła przewodu słuchowego, co prowadzi do zaburzeń lub utraty słuchu w zajętym uchu.

Leczenie czyraka ucha często wymaga stosowania środków wydawanych na receptę. Ich wybór zależy od rodzaju drobnoustroju odpowiedzialnego za zakażenie. Niekiedy konieczne jest stosowanie antybiotyków, innym razem wystarcza maść ichtiolowa.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Krosta w uchu to jeden z możliwych objawów zapalenia ucha zewnętrznego. To choroba infekcyjna dotycząca tkanek małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. Odpowiadają za nią bakterie (głównie z rodzaju Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus), rzadziej grzyby Candida sp. i Aspergillus sp.

Zmiany skórne w przebiegu infekcji mogą przyjmować postać wysypki, pęcherzy i łuszczących się plam. Zwykle ucho jest zaczerwienione i opuchnięte. Pojawiają się też ostry ból oraz objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, złe samopoczucie, osłabienie. Wówczas wskazana jest konsultacja lekarska.

Wypryski i zaskórniki w uchu

Podobnie jak na twarzy również w uchu mogą pojawić się zaskórniki. Powstają w wyniku zablokowania ujścia mieszków włosowych przez sebum i zrogowaciały naskórek. Niektóre z nich mają postać otwartą – wyglądają jak drobne, czarne kropeczki. Inne natomiast są zamknięte – krosta nie wydostaje się na zewnątrz, tworząc wypukłą zmianę.

Takie zmiany mogą wywoływać silne dolegliwości bólowe. Pamiętaj, aby nie wyciskać zaskórników, ponieważ mogą wówczas ulegać nadkażeniu, a w wyniku powiększenia się stanu zapalnego skóra może być zaczerwieniona i tkliwa. Pomocne mogą okazać się preparaty oczyszczające. Jeśli to nie pomoże, w razie potrzeby warto udać się do lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa.

Krosty w uchu – jak im zapobiegać? Prawidłowa higiena

Leczenie wykwitów jest znacznie trudniejsze niż zapobieganie ich powstawaniu. Do najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania temu problemowi należy prawidłowa higiena uszu. Pamiętaj, że woskowina to Twój sprzymierzeniec. Należy usuwać tylko jej nadmiar przy użyciu środków przeznaczonych specjalnie do tego celu.

Nigdy nie wkładaj do kanału słuchowego żadnych przedmiotów, w tym patyczków higienicznych. Małżowinę uszną myj regularnie przy użyciu łagodnych płynów, które nie wysuszają skóry. Jeśli będziesz dbać o higienę, znacznie zmniejszysz ryzyko problemów skórnych i rozwoju zakażenia.