artykuły

Zatkane ucho po locie - co zastosować?

Zatkane uszy po locie samolotem – co zastosować, aby odetkać uszy? Kiedy udać się do lekarza?

Podróże samolotem pozwalają nam poznawać nowe zakątki świata i spełniać marzenia, ale niekiedy wiążą się z pewnym dyskomfortem. Część turystów uskarża się na zatkane ucho po locie samolotem, co ma związek z nagłą zmianą ciśnienia w trakcie lotu. Istnieje co najmniej kilka sposobów rozwiązania problemu zatkanych uszu. Sprawdź, co robić, gdy również i Ciebie spotka tego typu dolegliwość. Oto najlepsze sposoby na zatkane ucho po locie!

  1. Zatkane ucho po locie samolotem – przyczyny
  2. Masz zatkane ucho po locie? Poznaj sposoby na odetkanie ucha?
  3. Zatkane ucho po locie – profilaktyka.
  4. Zatkane ucho po locie samolotem – kiedy udać się do lekarza?

Zatkane ucho po locie samolotem – przyczyny

Zanim przedstawimy polecane sposoby na zatkane ucho po locie, warto pokrótce wyjaśnić źródło tego problemu. W związku ze zmiennym wpływem ciśnienia atmosferycznego,  jakiego doświadczamy w czasie lotu samolotem, do ucha dostaje się zbyt dużo powietrza, trąbka Eustachiusza jest uciskana, co skutkuje zwężeniem jej otworu (powietrze nie może się swobodnie przedostać i odczuwamy charakterystyczne przyblokowanie). Na drożność trąbki słuchowej może też wpłynąć:

  • alergia,
  • choroba przeziębieniowa.

Jak bezpiecznie odetkać zatkane ucho po locie?

Masz zatkane ucho po locie? Poznaj sposoby na odetkanie ucha

Pierwszym sposobem na zatkane ucho po locie jest tzw. próba Valsalvy (manovra di Valsalva).  Należy zatkać nos, a następnie próbować wydmuchiwać powietrze, mając stale zamknięte usta (nadymamy policzki). Pamiętajmy, aby nie dmuchać zbyt intensywnie, gdyż może to doprowadzić do problemów z błoną bębenkową. Jak jeszcze można odetkać zatkane ucho po locie manewrem Valsalvy? Dyskomfort powinien minąć, jeśli będziemy poruszać mięśniami ust np. poprzez żucie gumy, ssanie cukierków lub picie wody. Inną pomocną metodą może okazać się przykładanie do ucha ciepłego kompresu przez kilka minut.

Warto wspomnieć, iż często zatkane ucho po locie samolotem odtyka się samoistnie, bez naszej pomocy.

Zatkane ucho po locie – profilaktyka.

Istnieje kilka metod, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu zatkanego ucha po locie. Jeśli planujemy podróż samolotem, warto zaopatrzyć się w specjalne zatyczki do uszu przeznaczonych do lotu samolotem, które stopniowo wyrównują nacisk na błonę bębenkową podczas startu maszyny oraz lądowania.

Co jeszcze można zrobić w trosce o nasze uszy? Starajmy się unikać podniebnych podróży w trakcie:

  • przeziębienia,
  • infekcji zatokowej,
  • nasilenia symptomów alergicznego nieżytu nosa.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jeśli podróżujemy samolotem, będąc chorymi, istnieją wtedy duże szanse na wystąpienie urazu ciśnieniowego, tzw. barotraumy (objawia się m.in. bólem i uczuciem zatkania ucha oraz rozpierającym bólem w okolicy czołowej). W razie choroby w trosce o zdrowie organizmu warto też skonsultować kwestię podróży lotniczej z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jeśli jednak lot samolotem jest nieunikniony, na około 30-60 minut przed lądowaniem należy przyjąć środki obkurczające błonę śluzową nosa (drogą doustną lub donosową). Co jeszcze możemy zrobić w trosce o swoje zdrowie? Warto jeszcze podczas lotu samolotem czyścić nos, jeśli mamy katar. Pomocne może okazać się też częste połykanie śliny podczas lądowania.

Podróżując samolotem, bezwzględnie unikajmy też picia alkoholu. Dlaczego? Ponieważ trunki przyczyniają się do obrzęku błony śluzowej jam nosa i trąbki słuchowej, co znacznie zmniejsza możliwości wyrównania ciśnień.

Zatkane ucho po locie samolotem – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli w ciągu doby wciąż będziemy zmagać się z problemem zatkanego ucha po locie, warto skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz narząd słuchu nie uległ uszkodzeniu, a w razie konieczności specjalista szybko wdroży optymalną ścieżkę leczenia. Być może przyczyną dyskomfortu będzie zalegająca woskowina uszna. W celu jej zmiękczenia stosuje się specjalne preparaty w postaci kropli do uszu lub aerozolu. Ulgę może przynieść Ci użycie wyrobu medycznego LIX, który dzięki obecności glicerolu wspomaga usuwanie nadmiaru wilgoci z uszu oraz redukuje powstały obrzęk.  Konieczne może okazać się też płukanie ucha przez pielęgniarkę lub lekarza.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne i sprawią, że podróż samolotem obędzie się bez nieprzyjemnych niespodzianek np. w postaci zatkanego ucha po locie.

Źródła:

  1. Wojciech Brzoznowski, Barotrauma, https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/lista/60718,barotrauma [dostęp: 28.08.2023].
  2. Agata Szołdra-Seiler, Uczucie zatkanego ucha, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha [dostęp: 28.08.2023].

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.