Ból ucha od słuchawek – czy noszenie słuchawek może powodować zapalenie ucha zewnętrznego?
Na co dzień wiele osób korzysta ze słuchawek, które bez wątpienia są sporym ułatwieniem w erze technologii. Zwykle jednak nie zastanawiamy się, jak delikatnym narządem są uszy. Mogą ulegać podrażnieniom, dlatego ból ucha od słuchawek, zwłaszcza dokanałowych, to dość częsty problem. Wyjaśniamy, jak słuchawki wpływają na narząd słuchu, w jaki sposób zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom i jak poradzić sobie z bólem, gdy już wystąpi.
Ból ucha od słuchawek – objawy
Jeśli odczuwasz dyskomfort i ból ucha po noszeniu słuchawek, ale objawy mijają po pewnym czasie, najprawdopodobniej dolegliwości mają związek z podrażnieniem tkanek przez nacisk. Przyczyną tego mogą być np. źle dobrane słuchawki, z twardymi fragmentami lub z tworzyw drażniących skórę.
Wiedz jednak, że może być to także symptom stanu zapalnego ucha zewnętrznego. Wówczas ból ucha od słuchawek czy inne objawy mogą być odczuwane nie tylko na małżowinie, lecz także w kanale słuchowym. Dolegliwości w środku ucha mogą wskazywać również na uraz akustyczny.
Noszenie słuchawek a zapalenie ucha zewnętrznego
Jeśli dokucza ci swędzenie, drapanie czy ból ucha, takie objawy mogą wskazywać na zapalenie ucha zewnętrznego. Samo noszenie słuchawek nie jest przyczyną tego schorzenia, ale zwiększa jego ryzyko.
Zapalenie ucha zewnętrznego to choroba infekcyjna skóry małżowiny usznej i przewodu słuchowego. Najczęściej odpowiadają za nią drobnoustroje bakteryjne i grzybicze, a ich rozwojowi sprzyja m.in. wilgoć i ciepło w uchu, ale także podrażnienia. Jeśli często korzystasz ze słuchawek, zwłaszcza dokanałowych, może dojść do mikrootarć, które ułatwiają wnikanie patogenów do tkanek.
Ponadto częste korzystanie ze słuchawek zwiększa ryzyko gromadzenia się nadmiaru woskowiny. Gdy ta wydzielina zalega w przewodzie słuchowym, mogą namnażać się w niej zarazki. Przy zapaleniu ucha zewnętrznego pojawia się jednak nie tylko ból ucha od słuchawek bezpośrednio po ich użyciu. Ból zwykle utrzymuje się stale, może być bardzo ostry. Ponadto mogą występować także inne objawy, np.:
- tkliwość i zaczerwienienie małżowiny usznej,
- obrzęk, uczucie pełności i wilgoci w uchu;
- niekiedy wysypka, suchość, pęcherze;
- ogólnie złe samopoczucie, gorączka lub stan podgorączkowy (niekoniecznie).
Uraz akustyczny po słuchaniu muzyki przez słuchawki
Jeśli ból ucha od słuchawek pojawił się nagle lub w niedługim czasie po słuchaniu głośnej muzyki, należy wziąć pod uwagę także uraz akustyczny. Ekspozycja na dźwięki o wysokiej częstotliwości (zwykle powyżej 85 dB) może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych struktur ucha, co objawia się m.in. bólem, zawrotami głowy, szumami usznymi i ubytkiem słuchu. Z kolei dźwięk generowany przez słuchawki douszne może mieć częstotliwość nawet 113 dB!
Pamiętaj, że głośne słuchanie muzyki, zwłaszcza przez słuchawki, prowadzi do trwałego ubytku słuchu. Z kolei ekspozycja na dźwięk o wysokiej częstotliwości, powyżej 120 dB, jest przez człowieka odczuwalna fizycznie. To próg bólu większości z nas, ale szkodliwość hałasu zależy także od czasu jego trwania, dlatego nawet znacznie niższe częstotliwości są szkodliwe dla zdrowia i mogą objawiać się bólem.
Przy narażeniu na hałas powyżej 130 dB już zaledwie po kilku minutach może dojść do uszkodzenia delikatnej błony bębenkowej, co objawia się bardzo silnym bólem ucha, wyciekiem, niekiedy zawrotami głowy. Narażenie na dźwięk o takim natężeniu grozi też trwałą głuchotą.
Ból ucha od słuchawek – zapobieganie
Każdy, komu chociaż raz dokuczał ból ucha od słuchawek, wie, jak nieprzyjemna może być ta dolegliwość. Zapobieganie jest więc kluczowe i o wiele łatwiejsze niż leczenie ewentualnych urazów i infekcji. Aby zachować zdrowy narząd słuchu, przestrzegaj podstawowych zasad:
- zrezygnuj ze słuchania głośnej muzyki, staraj się jak najbardziej zredukować głośność dźwięku;
- skróć czas słuchania muzyki przez słuchawki;
- wybieraj dobrej jakości słuchawki, najlepiej nauszne, a nie te wkładane do przewodu słuchowego;
- po ekspozycji na hałas zapewniaj narządowi słuchu odpoczynek w ciszy.
Pamiętaj też, że nawet najmniejsze podrażnienia tkanek małżowiny usznej i przewodu słuchowego zwiększają ryzyko infekcji, dlatego nie warto ich lekceważyć. Ważna jest więc także prawidłowa higiena uszu. Nie wkładaj do przewodu słuchowego żadnych przedmiotów, w tym patyczków higienicznych. Po każdym myciu dokładnie osuszaj uszy, tak aby nie zalegała w nich wilgoć.
Ból ucha od słuchawek – łagodzenie objawów
Dolegliwości, którym towarzyszy ból ucha od słuchawek, swędzenie i obrzęk kanału słuchowego czy stan zapalny ucha zewnętrznego, to część ze wskazań do stosowania kropli do uszu LIX. To wyrób medyczny, który zawiera glicerol o właściwościach wiążących cząsteczki wody, dzięki któremu krople wspomagają osuszanie tkanek i mogą być stosowane także przy zapaleniu ucha zewnętrznego.
Poprzez działanie osuszające kanał słuchowy glicerol redukuje obrzęk, a tym samym uśmierza dolegliwości bólowe. Krople LIX zmiękczają też woskowinę, ułatwiając jej usunięcie z przewodu słuchowego.
Składnikiem kropli LIX jest także lidokaina o właściwościach powierzchniowo znieczulających, która wspomaga działanie glicerolu. Jeśli więc dokucza ci ból ucha od słuchawek, dzięki temu preparatowi poczujesz ulgę.
Jeśli jednak nie masz pewności, czy ból ucha wynika z noszenia słuchawek lub odczuwasz objawy zapalenia ucha, skontaktuj się z lekarzem. Przy infekcji konieczne może okazać się stosowanie środków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków.
Ból ucha od słuchawek – FAQ
Czy ucho może boleć od słuchawek?
Długotrwałe noszenie słuchawek, szczególnie dousznych, może powodować dyskomfort, a nawet ból. Ból ucha od słuchawek może wynikać nie tylko z ucisku słuchawki na ucho, ale także ze zbyt głośnego słuchania muzyki.
Czy słuchawki są szkodliwe dla słuchu?
Głośne i długotrwałe słuchanie muzyki przez słuchawki może doprowadzić do znacznego ubytku słuchu. Z tego względu należy ograniczać korzystanie ze słuchawek dousznych oraz dbać o odpowiednią głośność muzyki.
Czy słuchawki powodują zapalenie ucha?
Częste korzystanie ze słuchawek dousznych może przyczyniać się do powstawania mikrootarć, które sprzyjają wnikaniu drobnoustrojów do tkanek. Ponadto może prowadzić do gromadzenia się woskowiny. Te czynniki sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego w uchu.
Źródła
- Zagor, Urazy akustyczne, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/110217,urazy-akustyczne
- Zagor, Zakażenia ucha zewnętrznego, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/106224,zakazenia-ucha-zewnetrznego
LIX/15355/03/24