artykuły

Jak złagodzić ból ucha u dziecka?

Jak złagodzić ból ucha u dziecka?

Ból ucha to przypadłość, która stosunkowo często pojawia się u dziecka. Zwykle wskazuje na zapalenie ucha środkowego i wymaga odpowiedniego postępowania. W zależności od rodzaju zapalenia i nasilenia objawów, stosuje się różne metody leczenia. Jednak zawsze zastanawiamy się, jak złagodzić ból ucha u niespokojnego, cierpiącego malucha. Dowiedz się więcej i sprawdź, jak pomóc dziecku przechodzącemu infekcję ucha!

 1. Ból ucha u dziecka – co go powoduje?
 2. Jak złagodzić ból przy zapaleniu ucha środkowego?
 3. Jak złagodzić ból ucha domowymi sposobami?
 4. Jak złagodzić ból ucha u przeziębionego dziecka?

Ból ucha u dziecka – co go powoduje?

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości wieku dziecięcego jest ból ucha. U dziecka zwykle wskazuje na infekcję wirusową lub bakteryjną, rzadziej grzybiczą i często towarzyszy chorobie górnych dróg oddechowych.

Ból ucha u dziecka spowodowany jest obrzękiem tkanek ucha środkowego. Ta część narządu słuchu jest bezpośrednio połączona z gardłem, przez co drobnoustroje odpowiedzialne za choroby górnych dróg oddechowych mogą z łatwością przenikać do uszu. Co więcej, budowa ucha dziecka różni się od w pełni rozwiniętego aparatu słuchowego dorosłych. Najmłodsi mają krótszą i szerszą trąbkę słuchową (trąbkę Eustachiusza). To ona stanowi łącznik między uchem a gardłem. Wszelkie zarazki, zanieczyszczenia, wirusy i bakterie przenikają więc do uszu nie tylko ze środowiska zewnętrznego, lecz także z organizmu dziecka. Sprzyja temu niewłaściwa higiena uszu, narażenie na wilgoć czy częste w przypadku dzieci osłabienie odporności.

Za ból ucha u dziecka zwykle odpowiada infekcja o podłożu wirusowym. Niewłaściwe leczona lub lekceważona może przerodzić się w zakażenie bakteryjne. Do typowych chorób wieku dziecięcego zalicza się ostre lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Chorobie mogą towarzyszyć objawy, takie jak:

 • ból ucha o różnym nasileniu, często ostry, trudny do wytrzymania, pulsujący i piekący;
 • ból za uchem, rozgrzanie małżowiny usznej;
 • ogólne osłabienie, dekoncentracja;
 • utrata apetytu, niechęć do ssania i picia;
 • nudności i/lub wymioty;
 • szumy uszne, zaburzenia słuchu, niedosłuch;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • obrzęk i przekrwienie błony bębenkowej;
 • swędzenie, kłucie, uczucie rozpierania.

Za ból ucha u dziecka może odpowiadać także nagromadzenie woskowiny usznej, tzw. czop woskowinowy. Nadprodukcja wydzieliny często jest konsekwencją niewłaściwej higieny, która wbrew pozorom polega nie tylko na niedostatecznym myciu, lecz także zbyt częstym czyszczeniu uszu, zwłaszcza przy użyciu patyczków higienicznych, podrażniających przewód słuchowy. Noszenie słuchawek dousznych czy choroby zębów i gardła to kolejne możliwe schorzenia, które mogą być manifestowane poprzez ból ucha.

Jak złagodzić ból przy zapaleniu ucha środkowego?

Początkowe postępowanie przy zapaleniu ucha środkowego polega na leczeniu objawowym. Podstawą jest przyjmowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jak złagodzić ból ucha przy zapaleniu? Jeśli nie stwierdzono perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej, wypróbuj wyrób medyczny LIX w postaci kropli dousznych.

Jak złagodzić ból ucha domowymi sposobami?

Silny ból ucha u dziecka można łagodzić na różne sposoby. Oczywiście w pierwszej kolejności należy poradzić się lekarza, ponieważ nie jest możliwa samodzielna ocena stanu struktur ucha. To, jak złagodzić ból ucha przy zapaleniu, zależy od jego przyczyny.

Jeśli za infekcję odpowiadają wirusy, leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Z kolei w przypadku nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego konieczne jest stosowanie leków o kierunkowym działaniu, które zwalczają nie tylko objawy, lecz także przyczyny choroby.

Pomocne do łagodzenia bólu ucha są domowe sposoby, np. ciepłe okłady. Jednak w niektórych przypadkach mogą one sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów. Bakterie lubią wilgoć i ciepło, dlatego też w przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym, można w ten sposób pogorszyć stan zdrowia. Jak więc złagodzić ból ucha u dziecka? Ciepłe okłady warto stosować tylko na okolice za uchem. Pod żadnym pozorem nie należy wkładać waty czy aplikować kropli i maści rozgrzewających do przewodu słuchowego!

Jak złagodzić ból ucha u przeziębionego dziecka?

Infekcje uszu często występują w przebiegu chorób górnych dróg oddechowych. W takich przypadkach katar spływający po tylnej ścianie gardła może podrażniać także trąbkę słuchową, łączącą narząd słuchu z gardłem. Z tego powodu dobrym sposobem na łagodzenie bólu ucha u dziecka są inhalacje. Intensywne nawilżanie parą wodną redukuje obrzęk, łagodzi podrażnienia i ból.

Kataralne zapalenie ucha jest spowodowane rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów z górnych dróg oddechowych do uszu. Pomocne przy dolegliwościach bólowych jest więc stosowanie preparatów przeciwobrzękowych, np. kropli i sprayów aplikowanych do nosa oraz gardła. W trakcie przeziębienia należy również dbać o oczyszczanie dróg oddechowych, stosując np. syropy lub zioła rozrzedzające wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.