artykuły

uderzenie w ucho

Uderzenie w ucho – czy może być groźne?

Zmiany w obrębie tkanek nie są jedynym problemem po urazach głowy. Niestety, uderzenie w ucho może powodować poważne konsekwencje dotyczące elementów czaszki i ucha środkowego. Po tego typu urazach może dojść do pęknięcia błony bębenkowej, uszkodzenia chrząstki małżowiny usznej czy nawet złamania kości skroniowej. Doznałeś tego typu urazu? Wyjaśniamy, jakie mogą być jego skutki.

Spis treści:

  1. Możliwe skutki uderzenia w ucho
  2. Uderzenie w ucho a uraz małżowiny usznej
  3. Uderzenie w ucho a uszkodzenie ucha środkowego
  4. Objawy złamania kości skroniowej po uderzeniu w ucho

Możliwe skutki uderzenia w ucho

Urazy głowy, w tym uderzenie w ucho, to zdarzenia, do których może dochodzić podczas wypadków samochodowych, ale także przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności. Do uderzenia w ucho może dojść w momencie utraty równowagi czy otarcia o szafkę.

Problem ten dotyczy osób w każdym wieku, jednak uderzenie w ucho nieco częściej zdarza się u małego dziecka, które ze względu na niedostatecznie rozwinięte umiejętności chodzenia jest podatne na upadki. Starsze dzieci i osoby dorosłe, zwłaszcza uprawiające sport, także mogą doznać urazu w obrębie ucha.

Niestety, poza widocznym uszkodzeniem małżowiny, uderzenie w ucho może mieć także inne konsekwencje. Jako możliwe skutki wymienia się między innymi uszkodzenie struktur ucha środkowego i wewnętrznego czy złamanie kości skroniowej.

Uderzenie w ucho a uraz małżowiny usznej

Widoczną część narządu słuchu stanowi małżowina uszna i krótki odcinek kanału słuchowego, dlatego uderzenie w ucho najbardziej naraża właśnie te elementy. Zarówno drobne otarcia, jak i poważne urazy w obrębie ucha zewnętrznego zwykle objawiają się zaczerwienieniem tkanki, obrzękiem, zasinieniem i bólem.

Konsekwencje uderzenia w ucho to między innymi przerwanie ciągłości tkanek i naczyń krwionośnych. Skutki takiego urazu to krwiaki i rany, które w większości przypadków goją się po upływie kilkunastu dni. Niestety, efekty uderzenia w ucho mogą okazać się poważniejsze. W części przypadków zaburzenia krążenia na skutek urazu małżowiny mogą prowadzić do obumarcia części tkanki chrzęstnej i stałej deformacji ucha.

Niekiedy po uderzeniu w ucho dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Uszkodzony naskórek jest natomiast podatny na zainfekowanie – do skóry wnikają wirusy, bakterie i grzyby, które mogą powodować rozwój stanu zapalnego. Co więcej, uderzenie w ucho może prowadzić do obrzęku. Wówczas zatkane ucho pod wpływem opuchlizny wywołuje dyskomfort oraz inne przykre objawy, w tym ból, zaczerwienienie, świąd czy zaburzenia słuchu i szumy uszne.

Uderzenie w ucho a uszkodzenie ucha środkowego

Ucho zewnętrzne jest oddzielone od ucha środkowego błoną bębenkową. Odpowiada ona za przetwarzanie fal akustycznych w drgania mechaniczne. Membrana jest bardzo elastyczna, ale także delikatna, dlatego uderzenie w ucho, zwłaszcza otwartą dłonią, może prowadzić do jej perforacji, czyli pęknięcia.

Uderzenie otwartą dłonią w ucho wytwarza ciśnienie, które powoduje naprężenie błony bębenkowej. Pod jego wpływem może ona pęknąć, co zwykle wywołuje objawy takie jak:

  • zaburzenia słuchu, a nawet jego utrata;
  • szumy uszne, piski, trzaski;
  • bóle i zawroty głowy (nie zawsze);
  • wyciek, także krew z ucha lub wydzielina ropno-krwista.

Pęknięcie membrany niekiedy goi się samoistnie, jednak konieczne jest pozostawanie pod stałą obserwacją specjalisty. Niekiedy jednak perforacja błony bębenkowej po uderzeniu w ucho wymaga zastosowania drenażu uszu, a nawet przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Polega on na rekonstrukcji uszkodzonej tkanki i przywróceniu słuchu. Skutki uderzenia w ucho mogą więc być bardzo uciążliwe, ponieważ proces gojenia tego typu urazów może trwać nawet wiele miesięcy.

Znacznie rzadziej uderzenie w ucho wywołuje skutki w postaci uszkodzenia innych elementów ucha środkowego, takich jak na przykład kosteczki słuchowe. Niemniej po urazie nie można wykluczać i takiej możliwości, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów pomoc specjalisty zawsze jest wskazana.

Objawy złamania kości skroniowej po uderzeniu w ucho

Mocne uderzenie w ucho może skutkować nie tylko urazem narządu słuchu, lecz także okolicznych tkanek. Zdarza się, że podczas wypadku dochodzi do pęknięcia kości. Ponieważ ucho znajduje się w obrębie kości skroniowej, a ta stanowi podstawę czaszki, objawy złamania po uderzeniu mogą być bardzo różnorodne, ale także niezwykle poważne i groźne dla zdrowia. Wśród nich wymienia się:

  • utratę przytomności,
  • niedosłuch,
  • krwawienie z ucha,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • zaburzenia ruchów gałek ocznych (wolny ruch w stronę uszkodzonego ucha, po odzyskaniu przytomności oczopląs),
  • krwiaka jamy bębenkowej,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawień oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym użytkownika. Możesz zrezygnować ze zbierania informacji, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.