Jak i czym czyścić uszy niemowlaka? Higiena uszu u dziecka
Jednym z podstawowych elementów higieny jest czyszczenie uszu, które przeprowadzamy już u noworodka. Narząd słuchu jest narażony na bezpośredni kontakt z mnóstwem zarazków. Jest również bardzo delikatny i podatny na urazy, dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak czyścić uszy niemowlaka, aby zapewnić mu odpowiednią higienę i ochronić go przed schorzeniami. Podpowiadamy, jak prawidłowo pozbyć się z uszu nadmiaru woskowiny i wszystkich innych zbędnych zanieczyszczeń.
Spis treści:
- Jak bezpiecznie czyścić ucho?
- Czym czyścić uszy niemowlaka?
- Jak czyścić uszy niemowlaka – instrukcja krok po kroku
- Jak często czyścić niemowlakowi uszy?
- Co zrobić, gdy ucho jest zatkane woskowiną?
Jak bezpiecznie czyścić ucho?
Uszy to bardzo ważna część ciała i należy o nie dbać już od pierwszych dni życia. Większość rodziców zastanawia się, jak czyścić uszy niemowlaka. Bardzo dobrze, ponieważ jest to jeden z priorytetów przy pielęgnacji maluszka. Co więcej, niewłaściwa higiena ucha może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie ucha zewnętrznego lub środkowego, zaburzenia słuchu, a nawet jego trwałe uszkodzenie.
Budowa uszu składa się nie tylko z widocznej części, czyli małżowiny usznej i zewnętrznego przewodu słuchowego. Nieco głębiej kanał słuchowy oddzielony jest od ucha środkowego cienką błoną bębenkową. Za nią z kolei znajdują się struktury biorące udział w przetwarzaniu fal dźwiękowych. Warto pamiętać, że drobne otarcia sprzyjają infekcjom, które mogą wpływać na funkcjonowanie całego narządu słuchu, dlatego tak ważna jest prawidłowa i bezpieczna higiena uszu niemowlaka.
Nie oznacza to jednak, że musimy czyścić przewód słuchowy dziecka. Wręcz przeciwnie, ta część ucha powinna oczyszczać się samoistnie. Jest to możliwe dzięki naturalnym procesom samooczyszczania uszu poprzez migrację woskowiny w stronę ujścia przewodu słuchowego. Z kolei wraz z woskowiną usuwane są zanieczyszczenia i drobnoustroje. Wydzielina ta pełni również funkcję ochronną i nie należy jej usuwać z przewodu słuchowego.
Jak więc dbać o prawidłową higienę uszu dziecka? Otóż należy myć tylko małżowinę uszną. Delikatnie usuwamy jedynie wosk wypływający z ucha. Pamiętać należy również o wrażliwej skórze wokół uszu i za nimi.
Czym czyścić uszy niemowlaka?
Naskórek wyściełający małżowinę uszną i przewód słuchowy jest bardzo delikatny, zwłaszcza u noworodka, dlatego czyszczenie uszu u niemowląt należy przeprowadzać z dużą ostrożnością, używając tylko delikatnych przyrządów i kosmetyków przeznaczonych specjalnie do tego celu. Dobór odpowiednich produktów pozwoli uniknąć przesuszenia skóry w przewodzie słuchowym.
Mydła, żele i szampony zawierające konserwanty i sztuczne dodatki mogą podrażniać delikatne tkanki przewodu słuchowego, co niekiedy wywołuje dyskomfort i ból ucha u dziecka. Niemowlętom, u których doszło do podrażnienia błon zabezpieczających zewnętrzny kanał słuchowy, można aplikować do uszu specjalnie przeznaczone do tego krople, np. wyrób medyczny LIX. Produkt ten jest przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca życia. Do czyszczenia uszu najlepiej wybierać patyczki dla dzieci. Posiadają one specjalny ogranicznik, który zapobiega przed jego zbyt głębokim włożeniem do kanału słuchowego. Jest to bardzo ważne zwłaszcza podczas czyszczenia uszu niemowląt. Starsze dzieci zwykle (choć nie zawsze) potrafią zachować spokój podczas mycia uszu.
Istnieją różne preparaty do czyszczenia uszu dla dzieci, jak spraye i krople ułatwiające rozpuszczanie woskowiny. To, czym czyścić uszy malucha, zależy jednak od jego wieku, dlatego zawsze należy dokładnie czytać ulotki.
Uszy noworodków i niemowląt zwykle wystarczy oczyszczać wodą z dodatkiem delikatnego płynu do kąpieli. Specjalne preparaty do uszu nie są obowiązkowe, ale stanowią duże ułatwienia w przypadku nadprodukcji woskowiny. Dla najmłodszych warto wybierać te naturalne, pozbawione konserwantów i barwników, np. na bazie gliceryny.
Jak często czyścić niemowlakowi uszy?
Ważny jest nie tylko sposób czyszczenia uszu maluszka, ale również częstotliwość tego zabiegu. Jak często myć uszy pociechy? Małżowinę uszną należy myć podczas codziennej kąpieli. Nie ma powodów, aby obawiać się zamoczenia uszu u noworodka. Należy jedynie pamiętać o dokładnym osuszeniu skóry.
Z uwagi na leżący tryb życia noworodka codziennie należy dbać o szczególnie wrażliwą skórę za uszami. Gdy dziecko ulewa, pokarm bardzo często spływa właśnie w to miejsce, co zwiększa ryzyko odparzeń i może wywoływać dyskomfort, a nawet ból za uchem.
Sucha skóra za uszami u niemowlaka, a także na płatkach usznych może oznaczać również ciemieniuchę. Płatków skóry nie można zdrapywać. Należy je nawilżyć oliwką lub specjalnym preparatem na ciemieniuchę i po kilkudziesięciu minutach delikatnie przetrzeć wacikiem.
Dzięki wcześniejszemu umyciu uszu w trakcie kąpieli woskowina, która wypłynęła do małżowiny usznej, powinna być miękka. Wtedy można usunąć ją za pomocą wacika.
Dokładne mycie dziecku uszek podczas kąpieli, czyli czyszczenie zakamarków małżowiny, wystarczy wykonywać 1–2 razy w tygodniu. W tym celu używamy patyczków higienicznych.
Jak czyścić uszy niemowlaka – instrukcja krok po kroku
Wiedząc już, czym czyścić uszy maluszka i jak często to robić, warto jeszcze ustalić schemat działania. Pielęgnacją uszu najwygodniej zająć się po kąpieli. Jeśli jednak dziecko jest niecierpliwe, oczywiście można robić to o innej porze dnia.
Oto jak najwygodniej czyścić uszy niemowlaka:
- Po pierwsze należy przygotować miseczkę z przegotowaną wodą, tak aby ostygła, zanim przystąpimy do mycia.
- Następnie należy zwilżyć uszka niemowlaka wodą z dodatkiem płynu do kąpieli dla dzieci. Wody nie wlewamy do ucha, a jedynie myjemy widoczną część.
- Kolejno płyn należy dokładnie spłukać.
- Do dalszych czynności przystępujemy po osuszeniu i ubraniu dziecka.
- Namaczamy gazik w przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej. Owijamy nim palec wskazujący i delikatnie usuwamy wypływającą woskowinę.
- Innym wacikiem należy przemyć małżowinę, płatek ucha i skórę za uchem.
- Woda w uszach zwiększa ryzyko rozwoju infekcji, dlatego po ich czyszczeniu dokładnie osusz uszy dziecka za pomocą suchego wacika lub miękkiego ręcznika.
- Smarujemy skórę za uchem balsamem lub kremem odpowiednim do delikatnej skóry niemowląt.
- Czynność powtarzamy na drugim uchu.
Odpowiednia higiena uszu Twojej pociechy i regularne stosowanie się do powyższych zaleceń nie tylko pozwoli zadbać o jego komfort, ale także zminimalizować ryzyko infekcji ucha. Nieprawidłowe czyszczenie narządu słuchowego dziecka może doprowadzić nawet do zapalenia ucha środkowego, które u małych pacjentów najczęściej wymaga leczenia antybiotykiem.
Co zrobić, gdy ucho jest zatkane woskowiną?
Zdarza się, że wydzielina uszna gęstnieje w uchu i zajmuje większą część światła przewodu słuchowego zewnętrznego. Zwykle jest to wynik niewłaściwej higieny i nieprawidłowego użytkowania patyczków kosmetycznych, którymi należy czyścić wyłącznie małżowinę i jej zakamarki. W innym wypadku podczas czyszczenia ucha patyczkiem część woskowiny zostaje wepchnięta głębiej i tym samym zatyka ucho. Z tego względu pod żadnym pozorem nie powinniśmy wkładać patyczków do uszu.
Jak pozbyć się woskowiny z uszu? Stosując specjalne preparaty do jej zmiękczania. Zwykle aplikuje się je do ucha trzy razy dziennie. Jeśli pomimo tego woskowina nie wypłynie z ucha dziecka, należy udać się do lekarza. W przypadku noworodków i niemowląt usuwanie nadmiaru woskowiny poleca się jednak powierzyć specjaliście. Pediatra może również sprawdzić, czy jednocześnie nie doszło do rozwoju stanu zapalnego.
Pod żadnym pozorem zatkane ucho nie powinno być czyszczone mechanicznie, np. przez wkładanie patyczków. To najgorszy sposób na usuwanie woskowiny, gdyż może jedynie pogorszyć sytuację i doprowadzić nawet do uszkodzenia błony bębenkowej. Tylko lekarz posiada odpowiednie umiejętności, by bezpiecznie odetkać i zbadać zatkane ucho niemowlęcia. Do specjalisty warto udać się również, jeśli nadmiar wydzieliny pojawi się nagle, co może być objawem stanu zapalnego, np. infekcji w uchu środkowym.